[dropshadowbox align=”left” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”290″ background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Przeprowadzając remont czy też wszelkie roboty konserwatorskie na wysokościach, zwykle potrzebujemy tymczasowych konstrukcji, umożliwiających nam stabilną i bezpieczną pracę. W zależności od przeznaczenia wybieramy zwykle konstrukcje fasadowe, modułowe bądź też rusztowania jezdne. W artykule zajmiemy się ostatnim z wymienionych typów, przedstawiając zarazem jego zalety oraz wady.
Czym są rusztowania typu jezdnego i jakie jest ich przeznaczenie?
Charakteryzując ten rodzaj rusztowań, w pierwszej kolejności należy podkreślić, że są to konstrukcje najbardziej mobilne, które umożliwiają wielokrotne przemieszczanie się w trakcie wykonywania prac wysokościowych. Jest to możliwe za sprawą wyjątkowo lekkiej, aluminiowej konstrukcji, a także funkcjonalnych kół manewrowych. Rusztowania jezdne można wykorzystywać zarówno do remontów wewnątrz budynków, jak i na terenie niskich elewacji.
Konstrukcja tego rodzaju rusztowań składa się z podestów, stężeń w poziomie i na ukosie, a dodatkowo jest wzmacniana przy udziale ram bocznych oraz podpór narożnym. Dzięki takiej właśnie budowie, rusztowania jezdne mogą być z najwyższą łatwością przesuwane z stanie montażu, a także nie sprawia większych problemów ich sprawna instalacja ani szybki demontaż.
Bardzo przydatną funkcją wykorzystywaną w rusztowaniach jezdnych jest ponadto system błyskawicznych zatrzasków, który pozwala stawiać je swobodnie na różnych powierzchniach. Wykorzystywane są jednakże zwłaszcza w trakcie remontów w pomieszczeniach, gdyż budowa i lekkość konstrukcji skutecznie zapobiegają zniszczeniom czy zarysowaniom parkietów i innego rodzaju drewnianych podłóg.
Zalety rusztowań jezdnych
Producenci promując sprzedaż rusztowań tego rodzaju podkreślają ich wiele zalet, którym nie sposób zaprzeczyć. Wymieńmy zatem najczęściej wymieniane:
• duża mobilność i szybkość przemieszczania – za sprawą lekkiej konstrukcji i zamontowanych kół
• łatwość montażu i demontażu
• trwałość oraz odporność aluminium na wszelkie warunki atmosferyczne i zewnętrzne czynniki, w tym korozję
• bezpieczeństwo – za sprawą podstawek i wbudowanego hamulca nożnego
• możliwość wykorzystania w trakcie remontów domowych oraz prac na niskich elewacjach
• łatwość transportu w samochodach
Wady rusztowań jezdnych
Nie możemy jednak zapominać o niewątpliwych wadach rusztowań typu jezdnego, z których wymienić można chociażby:
• możliwość wykorzystania wyłącznie do prac na niskich wysokościach (do 14 metrów)
• znacznie wyższa cena w porównaniu do rusztowań innego rodzaju
• spore ryzyko kradzieży w przypadku pozostawienia konstrukcji na obszarze budowy (związane z wysoką ceną aluminium)
• konieczność stawiania na bardzo równym podłożu
Dwa warianty sprzedaży rusztowań jezdnych
Sprzedaż rusztowań jest oferowana przez producentów w dwu wariantach: używanym i nowym. Klienci często decydują się na kupno używanych konstrukcji sprowadzanych z Niemiec, jednak w rzeczywistości znacznie korzystniejszym wyborem mogą się okazać nowe polskie rusztowania. Są one bowiem tylko nieznacznie droższe, łatwiej dostępne, a co najważniejsze, nie ponosimy ryzyka ich szybkiego wyeksploatowania.
Zwróćmy uwagę również na fakt, iż sprzedaży rusztowań używanych dokonują często oszuści, którzy nabierają nas na niskiej jakości konstrukcje sprowadzane z Chin. Nie dajmy się więc nabrać. Przed sfinalizowaniem każdej transakcji sprzedaży rusztowań, sprawdźmy koniecznie posiadane certyfikaty oraz ich stan fabryczny.
Opracowanie: SternService, firma sprowadzająca do Polski rusztowania jezdne i elewacyjne przeznaczone do prac remontowych oraz budowlanych.