Poprzedni wpis opisał Wam pokrótce jak zabrać się za renowację zniszczonego starego mebla by wyglądał jak nowy. Żeby jednak spasować wszystkim gustom kolejny wpis opisze proces zupełnie odwrotny, a mianowicie postarzanie mebli. Tak jak wiele osób chce mieć w domu ciągle nowe meble, tyle samo osób chce wnieść do swych mieszkań klimat retro. Postarzanie mebli również nie jest zbyt skomplikowaną czynnością – wymaga tylko odrobiny czasu i chęci.
Do postarzania mebli, tak by nabrały one choć odrobiny charakteru jaki mają w sobie antyki, polecam użycie patyny. Najlepszym rozwiązaniem jest patyna olejna – idealnie pociemni i poczerni ona pory naszego drewnianego mebla. Inny sposób na dodanie naszej komodzie czy witrynie kilkunastu lat to zastosowanie oleju i lakierobejcy – tak zaimpregnowany mebel będzie wyglądał naprawdę świetnie. Należy jednak działać rozważnie – z głową – i pamiętać by nie przesadzić ani z patyną, ani z olejem czy bejcą – gdy „przedobrzymy” zamiast gustownego efektu postarzania otrzymamy nowy ale zniszczony mebel z którym za dużo już nie da się zrobić.
Jasne meble również możemy postarzyć i nadać im charakteru – w tym wypadku mamy także większe pole do popisu. Oprócz standardowego patynowania – przed którym powinno się usunąć stare warstwy farb i lakierów papierem ściernym i odpylić powierzchnię mebla – możemy też wykorzystać zabieg bielenia mebli. Pozwala ono na uwydatnienie szczegółów i krawędzi mebla a dodatkowo wyeksponuje słoje i sęki na drewnianej powierzchni. Można też zastosować wybielanie bądz barwienie specjalną pastą słojów drewna lub zdecydować się na wielokolorowe malowanie i przecieranie mebla (które poprzez uzyskany efekt prześwitu poszczególnych malowanych warstw odzwierciedli efekt wysłużenia naszej komody czy szafy) – sposobów jest naprawdę wiele – ich wybór zależy wyłącznie od naszej wyobrazni i umiejętności manualnych.
Zródła: Jak-mieszkać, GrafikaGoogle
Playlista „Postarzanie mebli„
https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjk15xv9li3L9nmKcffJg8gj”]