Ręczniki to specyficzny przedmiot. Utrzymanie ich w czystości jest ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale także higienicznych. Ręczniki mają kontakt z nagim ciałem i pozostaje na nich naskórek, który jest dobrą pożywką dla bakterii i pleśni. Odpowiednio wyprane i wysuszone ręczniki mogą służyć przez długie lata. Czyste ręczniki pomagają zachować higienę. Zaleca się pranie ręczników raz w tygodniu lub po 4-5 użyciach. Po praniu należy ręczniki starannie rozwiesić i wysuszyć.
Najlepszy sposób na pranie ręczników
Większość producentów ręczników zaleca, aby prać je w wysokiej temperaturze (optymalna to 60 stopni), używając do tego wysokiej jakości detergentów. Do prania ręczników możesz wybrać program np. Bawełna – 60 stopni Celsjusza lub Bawełna 90 stopni Celsjusza . Wysoka temperatura zabija zarazki, pleśń i wywabia plamy. Na metce ręcznika znajdują się oznaczenia dotyczące prania. Czasami producent zaleca pranie w niższej temperaturze. Ręczniki wyciąga się z pralki od razu po zakończeniu cyklu prania, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Dobrym sposobem suszenia jest suszenie bębenowe, ponieważ zachowuje miękkość ręczników i zabija więcej zarazków niż samo pranie. Idealnym miejscem na wywieszenie ręczników jest balkon lub ogród. Należy unikać krótkich programów prania. Ręczniki należy prać osobno, nie wolno ich łączyć z innymi ubraniami
Pranie jasnych ręczników
Ręczniki w jasnych kolorach to nie lada problem w praniu. Kolor szybko szarzeje i ręczniki nie wyglądają ładnie. Nie jest dobrym pomysłem pranie ręczników jasnych i ciemnych razem. Lepiej je posortować kolorami i włączyć dwa prania. Trudne plamy usuwa się nalewając detergent na plamę i pozostawiając na kilka minut, po czym przystępuje się do właściwego prania. Lepiej stosować żele i płyny niż proszki. Nie najlepszym pomysłem jest dodawanie zmiękczaczy do prania ręczników. Aby zwiększyć puszystość wielokrotnie pranych ręczników dodaje co jakiś czas do prania szklankę białego octu. Dzięki temu zostaje zachowana miękkość ręcznika i można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci. Efekt puszystości i miękkość zapewni też dodanie sody oczyszczonej do prania.
Pranie białych ręczników
Białe ręczniki narażone są na żółknięcia, nieodepranie plam i zmiany koloru. Wymagają specjalnych działań, aby zachować je w czystości. Po pierwsze – nie należy ich łączyć z żadnymi innymi rzeczami w praniu. Nie należy przeciążać pralki, ponieważ detergenty rozluźniają włókna. Między ręcznikami musi być wystarczająca ilość wody, aby wypłukać zabrudzenia. Najlepszy do prania białych ręczników jest detergent zawierający wybielacz. Do detergentu można dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Jeżeli ręczniki wyjęte z pralki nadal mają plamy, to nie należy ich suszyć, trzeba ponownie wyprać. Suszenie utrwala zabrudzenia.
Pierwsze pranie ręcznika
Po raz pierwszy należy wyprać nowy ręcznik, zanim zostanie użyty. Nowy, niewyprany ręcznik nie chłonie wilgoci. Pranie ręcznika przed pierwszym użyciem pozwala pozbyć zanieczyszczeń, które nagromadziły się w sklepie i środków chemicznych używanych przy produkcji.
Ważna zasada
Równomierne rozwieszenie skraca czas suszenia i zapobiega powstawaniu zagnieceń. Prasowanie ręczników jest niewskazane, ponieważ ręcznik traci puszystość i chłonność. Prasować można jedynie ręczniki dla niemowląt ze względu na konieczność zachowania najwyższych norm czystości i usunięcia pozostałych bakterii. Ręczniki dla niemowląt prasuje się przez wilgotną szmatkę lub z funkcją pary wodnej.
Wilgotny ręcznik nie powinien zbyt długo wisieć na łazienkowym wieszaku, ponieważ może dojść do rozwoju bakterii i zapach ręcznika będzie daleki od oczekiwanego. Dobrej jakości ręcznik może być ozdobą łazienki i służyć przez wiele lat. Warunkiem trwałości ręcznika jest jego odpowiednia pielęgnacja. Stosowanie się do zaleconego przez producenta sposobu prania zapewnia trwałość ręcznika na długie lata. Jedynie ręczniki hotelowe i szpitalne poddaje się gotowaniu (praniu w temperaturze 90 stopni) w celu pozbycia się wszelkich zarazków.