Kupno nowego domu to olbrzymi koszt. O wiele tańsze są domy używane, mające kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Dom można również odziedziczyć w spadku po kimś bliskim. Aby w takim domu zamieszkać trzeba przeprowadzić gruntowny remont. Jest to inwestycja na lata. Wielkość prac zależy od stanu technicznego domu oraz od tego, jakich dodatkowych zmian chce nowy właściciel. Część prac można wykonać samodzielnie, inne trzeba zlecić fachowcom. Właściwa ocena sytuacji może pomóc w uniknięciu niepotrzebnych kosztów.
Ocena stanu domu
Kwestią kluczową jest stan bryły budynku, tzn: fundamentów, ścian i sufitów. Fundamenty muszą być stabilne, a na ścianach i suficie nie powinno być żadnych pęknięć. Jeżeli jest inaczej, to remont należy rozpocząć do ich naprawy. W skrajnych przypadkach może być konieczne wyburzenie niektórych ścian i postawienie nowych. Remont starego domu wiąże się z wymianą instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Starsza instalacja może mieć wady wynikające z wieloletniego użytkowania lub nie spełniać obecnych norm. W takiej sytuacji należy dokonać odkucia starego odpływu i położyć nową rurę o średnicy 100 mm. Jeżeli w domu, który remontujemy nie było łazienki, to trzeba ją urządzić od postaw, czyli do zrobienia wszystkich instalacji i odpływów, zamontować toaletę oraz wannę lub prysznic.
Dużym kosztem jest ocena i ewentualna wymiana instalacji elektrycznej. Tutaj muszą pomóc fachowcy, ponieważ jest to kwestia bezpieczeństwa. Najlepiej zwrócić się do rzeczoznawców zrzeszonych w Izbie Rzeczoznawców Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Zleceniodawca ponosi koszt wynagrodzenia fachowca.
Remont starego domu może się wiązać z koniecznością naprawy lub wymiany podłóg.
Dobry plan remontu
Remont starego domu trzeba zaplanować bardzo dokładnie, zebrać potrzebne środki finansowe. Kolejność prac remontowych powinna być logiczna: uniknie się wtedy dodatkowej pracy i nieplanowanych kosztów, np.: rurę kanalizacyjną wymienia się przed położeniem płytek ceramicznych.
Przykładowy plan remontu może wyglądać następująco: zaczynamy od niezbędnych pozwoleń administracyjnych. Remont budynku rozpoczynamy od fundamentów i piwnic, później zabieramy się za naprawę ścian nośnych i podłóg oraz za prace zbrojeniowe i murarskie. W następnej kolejności możemy postawić ściany działowe, wykonać remont stropu, dachu i schodów. Kolejnymi pracami jest ewentualna wymiana pokrycia dachowego i stolarki okiennej. Remont zbliża się ku końcowi, kiedy możemy zająć się wszystkimi instalacjami, budową podjazdu, czy tarasu. Później pozostają już tylko prace wykończeniowe: tynkowanie, malowanie, układanie płytek ceramicznych i meblowanie.
Konieczne pozwolenia
Na jakąkolwiek ingerencja w bryłę budynku, np.: wykucie nowych drzwi lub okien potrzebne jest pozwolenie budowlane. Wykonanie powyższych prac bez takiego zezwolenia może w przyszłości skutkować karą finansową. Jeżeli powyższe prace są wykonywane bez nadzoru budowlanego, choćby bez pomocy doświadczonego budowlańca, to mogą być również niebezpieczne dla zdrowia i życia przyszłych mieszkańców wyremontowanego budynku.
Opłacalność inwestycji
Remont starego domu to duże koszty. Dlatego przed pojęciem takiej decyzji warto zastanowić się, czy jest to opłacalne. Bywa, że zburzenie starego domu i postawienie nowego nie jest wiele droższe. Wszystko zależy od stanu starego domu i przywiązania do tego budynku. Jeżeli ktoś odziedziczył dom po kimś bliskim, to chętniej podejmie się remontu ze względu na wspomnienia. W sytuacji, kiedy dom został odkupiony po okazyjnej cenie, może okazać się, że zakres prac jest tak duży, że jest to po prostu nieopłacalne i lepiej wyburzyć budynek, a w jego miejsce postawić nowy dom. Remont starego domu można przeprowadzać etapami- zacząć od najpilniejszych rzeczy, aby budynek był bezpieczny i nadawał się do zamieszkania, a prace wykończeniowe, typu: malowanie i kafelkowanie prowadzić już w trakcie mieszkania. Raz wyremontowany dom może być naszym miejscem do życia na długie lata.