Masowa produkcja ogranicza oryginalność wystroju wnętrz. Takie same dekoracje, czy meble może mieć wiele osób. Wadą masowej produkcji jest również ścisły związek z modą, która jest czynnikiem zmiennym i niższa jakość wyrobów. Nie wszystko, co jest wytwarzane na skale przemysłową pasuje do wnętrza danego mieszkania i odpowiada gustowi mieszkańców. Pomysłem na nietypowe urządzenie wnętrza jest styl etno. Tradycja ludowa wprowadza do pomieszczeń wspaniały, ciepły klimat i chroni przed komercją.
Powrót do ludowości
Obecna oferta artykułów do aranżacji wnętrz jest powtarzalna – brakuje w niej czegoś wyjątkowego, czegoś, co nie przypomina towaru z marketu budowlanego. Odpowiedzią na te potrzeby jest ludowości – sztuki różnych grup etnicznych, ściśle zakorzenionej w tradycji swojego regionu. Komercja pokazała swój słaby punkt: schematyczne wzorce i szeroka dostępność, przyczyniły do unifikacji wyposażenia wnętrz. Na szczęście powoli zaczynamy odkrywać tradycję, wybierać z niej elementy, które komponują się nowoczesnym stylem i okazuje się, że można stworzyć bardzo ciekawe, oryginalne wnętrze. Sztukę ludową zwykle przywozimy jako pamiątkę z wycieczki, czy podróży, czasem odkrywamy perełki na strychu u babci. Powrót do ludowość stanowi antidotum na globalizację, stawia na unikatowość. Etno cechuje wykorzystanie rzeczy wyprodukowanych wiele lat temu, osadzonych w ludowej tradycji, wykonanych z miejscowych materiałów. Są to rzeczy ponadczasowe, zawsze modne i świetnie wyglądające we wnętrzu.
Inspiracje do stylu etno
Inspiracje do stylu etno nie muszą kończyć się na polskim folklorze. Możemy czerpać pomysły z każdego kręgu kulturowego. Jeżeli ktoś uwielbia Afrykę lub Azję, to może dać temu wyraz dekorując swoje mieszkanie. Najlepiej sięgać po autentyczne ozdoby wykonane przez lokalnych rzemieślników, a nie po tanią podróbkę z masowej produkcji. Elementami wprowadzanymi do wnętrza mogą być stoły, maty, rzeźby, obrazy, naczynia gliniane, tkaniny. Podczas zdobywania akcesoriów do urządzenia wnętrza w stylu etno trzeba uważać, aby nie przywieźć zakazanych materiałów, np.: kość słoniowa, skóry chronionych gatunków. Polskie etno jest równie atrakcyjne: pasiaki, wycinanki, sprzęty domowe nadadzą współczesnemu wnętrzu niepowtarzalny wygląd.
Etno inspiracje
Podłoga w stylu etno powinna być wykonana z egzotycznego drewna, idealnie jeżeli ma wyraziste sęki. Kolorystyka tego stylu to: nasycona zieleń, szarości, beż i żółty w różnych odcieniach. Ciekawie prezentują się meble z lakierowanego szkła. Jeżeli komuś marzy się w domu odpoczynek na hamaku, fotelu wiszącym lub leżaku, to może te przedmioty wkomponować we swoje wnętrze i uzyskać niespotykaną aranżację wnętrza. Jeżeli ktoś nie dysponuje oryginalnymi dodatkami, a mimo wszystko chce zaaranżować wnętrze w stylu etno, to może postawić na rośliny egzotyczne, które są dostępne w każdej kwiaciarni. Mile widziane są geometryczne wzory lub jeden motyw przewodni. Lniane zasłony i szafki nocne z wikliny to jeden z pomysłów na urządzenie sypialni.
Zachować umiar
Decydując się na wyraziste wzory należy zachować umiar w ilości dodatków. Zbyt duża liczba wzorów i kolorów spowoduje wrażenie chaosu we wnętrzu. W takich wnętrzach znakomicie wyglądają meble w odcieniach ciemnego brązu, np. z palisandru, mahoniu, czy z drewna tekowego.
Przykładowe meble i dodatki w stylu etno
Przykładowymi meblami w stylu etno mogą być: bujany fotel z orientalnymi zdobieniami, komoda w stylu chińskim, łoże z baldachimem, witryna indyjska, szafka w kształcie piramidy. Ciekawymi dodatkami w tym stylu są: mahoniowa misa na owoce, podpórki do książek z motywem słonia, lwa lub tygrysa, ręcznie zrobiona ceramiczna lampa, maska plemienna, orientalny instrument muzyczny, poduszka w orientalnym wzorze, narzuta lub dywan typu folk. Zaopatrzenie w rzeczy orientalne można zrobić we specjalnych sklepach, np.: indyjskim, arabskim, afrykańskim lub na internetowych etnobazarach. Styl etno kusi kolorami i wzorami oraz dodaje życiowej energii.