Słynne przysłowie mówi, że przeciwieństwa się przyciągają. Jest to prawda nie tylko odnośnie ludzkich charakterów, ale także urządzania wnętrz. Zazwyczaj wybieramy taki wystrój pokoju, aby pasował do charakteru domowników. Jednolitym stylom czasami czegoś brakuje – pewnej dozy indywidualizmu. Wszystko jest w nich niemal pod linijkę. Dlatego sporym powodzeniem cieszy się łączenie różnych stylów i uzyskanie najważniejszej wartości – swojskości, odnalezienia siebie w urządzonym wnętrzu. Styl scandi boho to połączenie, które pogodzi miłośników minimalizmu i żywiołowości. Czy takie dwa żywioły da się połączyć i co z tego wyjdzie?
Styl scandi boho – nowoczesna frywolność
Dwa przeciwstawne style mogą funkcjonować ze sobą w zgodzie: scandi jest czysty i minimalistyczny; boho jest żywiołowy i kolorowy. Styl skandynawski nasuwa skojarzenia z nowoczesną galerią z misternie ułożonymi przedmiotami, boho jest nieuporządkowany i frywolny. Boho we wnętrzach wyraża dużą swobodą aranżacyjną: nie ma tu sztywnych zasad dotyczących preferowanych kolorów, stylu mebli czy dekoracji. W osobistej przestrzeni mogą być wszystkie ważne i ulubione przedmioty właściciela. Wnętrza są zatem eklektyczne, kolorowe, wesołe. To wnętrza niezwykle osobiste, wręcz absolutnie unikatowe. Scandi – pochodzi ze Skandynawii -krainy chłodnej, gdzie brakuje słońca, ale jest mnóstwo lasów, dostarczających drewna o pięknym wybrawieniu. Wnętrza Skandynawów są zatem maksymalnie rozjaśnione, wypełnione meblami z jasnego, niebarwionego drewna oraz pełne ciepłych, miękkich i otulających tkanin. W aranżacji liczy się minimalizm, praktycyzm i przytulność. Eklektyczna mieszanka scandi boho łączy minimalizm i bohemę.
Prostota i przytulność
Styl skandynawski hołduje wykorzystaniu naturalnych materiałów i stonowanych kolorów, aby przekazuje prostotę, styl bohemy łamie wszelkie zasady porządku i symetrii, stawia na indywidualizm. Pełno w nim dodatków, nieraz dziwacznych lub pozornie niepasujących do siebie: poduszki z motywami pochodzącymi z różnych kultur. Styl scandi służy do zbudowania neutralnej bazy, do której dodaje się wyraziste akcenty charakterystyczne dla stylu boho. Bazą jest chłód typowy dla klimatu nordyckiego: szarości, biel i zimne beże. To doskonałe tło dla żywych kolorów typowych dla bohemy. W kolejnym kroku wprowadzamy wzorzyste dodatki: dywany, kolorowe pufy, wiklinowe kosze, narzuty, koce, drewniane meble, krzesła lub dodatki. Nie zapominamy o osobistym akcencie: starych zdjęciach, obrazach i pamiątkach z przeszłości. W ten sposób powstaje styl scandi boho, idealny dla osób, które mają różne wizje urządzania wnętrz, a chcą znaleźć złoty środek.
Łączenia w stylu boho
Boho na tle stylu skandynawskiego to sztuka łączenia: wzorzystych tkanin, drewna w różnych wybarwieniach, kolorowej ceramiki, szkła, plecionek, nietuzinkowych przedmiotów. Takie elementy „rozweselają” skandynawski spokój i co ciekawe, doskonale się w nim odnajdują. To dzięki minimalizmowi stylu skandynawskiego dodatki boho nie są chaotyczną mieszanką kolorów, ale zyskują statut wyjątkowego akcentu ocieplającego wnętrze.
Meble do salonu w stylu scandi boho
Elementem, który łączy oba style jest wykorzystywane do aranżacji wnętrz naturalnych materiałów. Meble powinny być zatem wykonane z drewna, najlepiej iglastego (np. sosnowego) lub dowolne drewno bielone lub przeciwnie – ciemne, celowo postarzane albo wręcz stare, co dodatkowo doda wnętrzu osobowości i autentyczności (styl boho uwielbia takie meble). W stylu scandi boho świetnie sprawdzą się również inne naturalne materiały: wiklina lub rattan, np. w formie wiszącego fotela, pufy, półki czy regału. Naturalne tkaniny w dodatkach tekstylnych ( bawełna organiczna, len, trawa morska czy juta) scalają naturę z nowoczesną estetyką. Sofy i fotele wypoczynkowe powinny być miękkie i wygodne. Wysoko cenione są ręcznie wykonane pamiątki pochodzące z różnych stron świata, np.: dzieła sztuki, wazony, świeczniki, dywaniki, koce z etnicznymi wzorami.