Sprawne wypompowanie zanieczyszczonej wody oraz wszelkich ścieków możliwe jest wyłącznie przy użyciu sprawnych urządzeń, które będą w stanie poradzić sobie nie tylko z tłuszczem, ale również większymi zanieczyszczeniami.
Oczywiście na rynku dostępne są różne rodzaje pomp – nasz wybór możemy dostosować między innymi pod względem ich możliwości oraz budowy. Zwrócić uwagę należy również na szereg innych kwestii, które mają przełożenie na przydatność konkretnych modeli.
Zastosowanie pomp
Oczywiście zanim zdecydujemy się na zakup podobnego urządzenia, powinniśmy wiedzieć, kiedy można ją stosować. Najczęściej przydaje się ona w sytuacjach, gdy woda deszczowa regularnie zalewa nasz garaż bądź piwnicę. Gdy piwnica nie jest skanalizowana, jej posadzka powinna znajdować się na niższym poziomie niż sieć kanalizacji znajdującej się na ulicy.
Pompa zanurzeniowa okazuje się jednak przydatna nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Z powodzeniem można ją bowiem wykorzystać również do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży nam do podlewania roślin w ogrodzie czy chociażby do mycia samochodu.
Moc pompy
To, jaka pompa do brudnej wody okaże się odpowiednia, w ogromnej mierze zależy właśnie od jej mocy. Jeżeli bowiem zakupimy urządzenie zbyt słabe, nie będzie ono w stanie poradzić sobie z większymi zanieczyszczeniami, a samo usuwanie wody będzie ciągnęło się w nieskończoność.
Jaka moc będzie więc odpowiednia? W przypadku pompy do użytku domowego, odpowiednie okażą się modele wyposażone w silnik o mocy 2,5-3 kW, choć oczywiście na rynku znaleźć można również modele zdecydowanie mocniejsze.
Wyposażenie pompy
O możliwościach tego typu urządzeń bardzo często decyduje ich wyposażenie dodatkowe, w którym powinny znaleźć się elementy ułatwiające jej wykorzystanie. O czym mowa?
- Zawory – wspomnieć należy przede wszystkim zawór zwrotny, który stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym cofaniem się ścieków. Pompa powinna być wyposażona także w zawór odcinający, dzięki któremu będziemy mogli ją zdemontować.
- Płaszcz chłodzący – dzięki niemu ciepło generowane przez silnik jest „pobierane” przez przepływające przez pompę ścieki, dlatego urządzenie z płaszczem chłodzącym bez problemu może pracować z wynurzonym silnikiem.
- Agregat rozdrabniający – za sprawa rozdrabniacza, pompy mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach.
- Separator – jego praca polega na oddzieleniu części stałych znajdujących się w ściekach. Przekłada się to na zdecydowanie dłuższą żywotność urządzenia.
- Wyłączniki – mowa w tym miejscu o wyłączniku termicznym, który wyłącza silnik w przypadku jego przeciążenia oraz pływakowym, włączającym pompę w sytuacji, gdy zbiornik zostaje napełniony do pewnego poziomu i wyłączającym ją, gdy poziom ścieków będzie minimalny.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Pompa do brudnej wody występuje w wielu odmianach, dlatego warto wiedzieć, jakie parametry są pełnią najważniejszą rolę.
- Rodzaj zanieczyszczeń – urządzenie należy dobierać pod kątem rodzaju cieczy, która będzie tłoczona. Na rynku znaleźć można bowiem pompę do brudnej i czystej wody, do ścieków czy chociażby cieczy o określonej temperaturze.
- Maksymalna wysokość tłoczenia – na rynku znaleźć można urządzenia tłoczące na wysokości 5, 10, a nawet 50 metrów.
- Materiał – oczywiście nie warto decydować się na urządzenia wykonane ze słabej jakości tworzyw. W bardzo krótkim czasie ulegną one bowiem zniszczeniu. Szczególnie polecane są pompy, których elementy stykające się z wodą przygotowane zostały przy użyciu stali chromoniklowej. Jest ona bowiem odporna na korozję. Sam korpus pompy często wykonywany jest natomiast ze stali nierdzewnej.
- Zakres temperatury otoczenia – kolejny istotny parametr, który decyduje o możliwościach pompy. Dobrej jakości urządzenia mogą pracować w temperaturach od 0 do 40 stopni Celsjusza.
- Zakres temperatury cieczy – podawany jest oddzielnie i najczęściej obejmuje wartości od 0 do ponad 50 stopni Celsjusza.