Większość z użytkowników łazienek przyzwyczajona jest do tego, że głównym źródłem ciepła w łazience jest grzejnik. Na dodatek przy dzisiejszych osiągnięciach technicznych grzejniki łazienkowe mogą pełnić kilka funkcji, choćby suszarki, wieszaka, a nawet dekoracyjnego gadżetu. Mamy też ogromny wybór ściennych, wiszących grzejników łazienkowych o od rurkowych, poprzez konglomeraty granitowe po kształty przypominające wiklinowe wachlarze.
Stosowane są też równego rodzaju nawiewy z elektroniczną regulacją strumienia i temperatury powietrza. Jednak te elektryczne nie są niestety bezgłośne. Sposobem na nawiew bezgłośny może być połączenie kanałów ściennych w łazience z ogrzewaniem kominkowym.
Ogrzewanie podłogowe
Mimo to komfort naszej łazienki może w znacznym stopniu podnieść ogrzewanie podłogowe, mamy bowiem w takim przypadku ciepłym powietrzem wypełnione całe pomieszczenie i nie musimy stąpać po zimnej posadzce, co nie jest przyjemne.
Również w przypadku łazienki można brać pod uwagę takie rodzaje ogrzewania podłogowego, jakie niejednokrotnie wykorzystuje się w całym domu, czyli:
- elektryczne,
- wodne,
- powietrzne.
Elektryczne
Czym warto się kierować decydując się na któryś z tych rodzajów ogrzewań? Na pewno kosztami późniejszej eksploatacji. I tu najwięcej nas będzie kosztować ogrzewanie elektryczne w związku z późniejszymi dużymi opłatami za prąd. Natomiast zdecydowanie plusem tego ogrzewania jest tani koszt instalacji. Sprawna regulacja temperatury. Nie ma w tym wypadku konieczności przeznaczania osobnego miejsca na urządzenia grzewcze.
Warto dodać, że podłogowe ogrzewanie elektryczne może być bezpośrednie (kable ułożone blisko powierzchni podłogi) i akumulacyjne (kable pod grubszą warstwą betonu, nagrzewające posadzkę dosyć długo, ale i dłużej trzymające ciepło). Mimo dosyć wysokich kosztów eksploatacji coraz bardziej popularne w łazienkach stają się elektryczne maty grzejne, które można montować bezpośrednio na posadzkach, nawet bezpośrednio na wylewce w warstwie kleju do płytek.
Wodne
Wysokim kosztem instalacji choć niskim kosztem eksploatacji charakteryzuje się podłogowe ogrzewanie wodne. Taka instalacja dobrze współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi, choć wpływ na temperaturę może mieć choćby ustawianie mebli w miejscach jej przebiegu. Potrzebne są też dodatkowe urządzenia do funkcjonowania instalacji wodnej.
Powietrzne
Jest to najmniej awaryjne ogrzewaniem podłogowe równomiernie ogrzewające budynek i pomieszczenie łazienki, choć niekoniecznie sprawdza się w przypadku masywnych konstrukcji architektonicznych. Dobrze sprawdza się w budynkach z odpowiednią izolacją cieplną.
Zapraszamy do odwiedzin na stronie polskiego producenta płytek przycisków i stelaży podtynkowych do wc – http://kkpol.com/