Dom ma służyć przez lata, zwykle mieszka w nim więcej niż jedno pokolenie. Przy planowaniu inwestycji na plan pierwszy wychodzą zwykle kwestie związane z finansami, bo od wielkości budżetu zależy realizacja większości pomysłów związanych w budową.
Jednak są również tematy ważniejsze od pieniędzy, które zbagatelizowane na etapie wyboru projektu, okażą się bardzo dokuczliwe na etapie użytkowania domu. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, szukając wygodnego domu.
Przeglądając projekty domów szukasz wygody i funkcjonalności – na co zwracać uwagę?
1. Projekt domu dopasowany do potrzeb
Wygodny dom uwzględnia potrzeby mieszkańców – ma dobrze dobraną wielkość strefy dziennej, którą użytkuje się wspólnie oraz wystarczającą liczbę prywatnych sypialni, które stanowią osobisty azyl mieszkańców. Przeciętnie salon ma powierzchnię 20-25 m2, kuchnia z jadalnią ok.15m2, a sypialnia ok.12 m2. Wielkość budynku powinna odzwierciedlać te założenia. Podobnie rzecz ma się z liczbą kondygnacji – decyzja o wyborze domu parterowego, z użytkowym poddaszem lub piętrowego, powinna wynikać wprost z oczekiwań inwestorów i możliwości działki. Najwygodniejsze w użytkowaniu są domy parterowe, a najbardziej ekonomiczne w budowie i użytkowaniu domy z użytkowym poddaszem, choć pełna kondygnacja domów piętrowych jest bardziej funkcjonalna. Ważne, aby nie planować pomieszczeń, które będą użytkowane sporadycznie.
2. Dobrze skomunikowany
Każdy budynek wymaga odpowiedniej infrastruktury – dostępu do drogi publicznej i odpowiednich mediów (prądu, wody, gazu, kanalizacji, Internetu). Wygodna i bezpieczna lokalizacja to podstawa przyszłego zadowolenia z nieruchomości. W przypadku oddalenia od miasta, warto sprawdzić też możliwości korzystania z transportu publicznego oraz odległość do najbliższego sklepu czy przychodni. To, co na początku wydaje się nam drobiazgiem, z czasem może stać się uciążliwe -np. konieczność wielokilometrowych wypraw na zakupy.
Dobra komunikacja dotyczy również funkcjonalnie rozplanowanych wnętrz. Zwykle dom podzielony jest na strefy – dzienną i nocną, gdzie lokuje się różne pomieszczenia razem. Część ogólnodostępna (dzienna) zwykle jest na parterze i stanowi otwarte na siebie pomieszczenia salonu, jadalni i kuchni, które wydzielone są jedynie optycznie poprzez odpowiednią aranżację i wystrój. W tej części domu znajduje się również obowiązkowa toaleta dla gości (czasami razem z kabiną prysznicową). W strefie niedostępnej dla odwiedzających znajdują się sypialnie i prywatna łazienka (lub łazienki). W domach z użytkowym poddaszem lub w domach piętrowych te pokoje sytuuje się zwykle na górze, a w przypadku domów parterowych z dala od strefy dziennej, często po przeciwnej stronie.
Ważną kwestią jest strefa wejściowa – po pierwsze powinna być zadaszona, po drugie powinna prowadzić do wydzielonego wiatrołapu, stanowiącego bufor pomiędzy częścią dzienną a dworem, gdzie goście mogą zostawić płaszcze, po trzecie zaś dobrze, aby hol wejściowy otwierał się na salon i nie był zamykany niepotrzebnymi ścianami. W przypadku domów z drugą kondygnacją warto przyjrzeć się, jak rozwiązano kwestię schodów – czy mają odpowiednie rozmiary, czy będą wystarczająco wygodne i bezpieczne.
3. Mający przynajmniej 2 łazienki
Przyjmuje się, że 2 łazienki to standard i absolutne minimum w przypadku domów jednorodzinnych. Przy takim założeniu jedna łazienka, mniejsza, dostępna jest dla gości i tam zwykle znajduje się kabina prysznicowa, a druga, znacznie większa, jest łazienką prywatną, która znajduje się w strefie nocnej. Takie założenie pozwala na wygodne korzystanie z pomieszczeń, szczególnie rano.
W przypadku większej liczby mieszkańców lub innych oczekiwań warto przewidzieć dodatkowe łazienki. Często można spotkać się z rozwiązaniami osobnych łazienek przy głównej sypialni, oprócz której w domu jest co najmniej jedna na piętrze i osobna na dole. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że każde takie pomieszczenie wiąże się z realnymi kosztami i nie budować na wyrost. Ale też przemyśleć dwa razy, jeśli chcieliśmy mieć tylko jedną!
4. Dom z pomieszczeniami gospodarczymi
Żaden dom nie obejdzie się bez pomieszczeń gospodarczych. W przypadku ich braku, najczęściej tę rolę przejmuje garaż, co sprawia, że nie ma gdzie trzymać auta. Aby ustrzec się przed taką sytuacją należy w góry przewidzieć pewne potrzeby – jak konieczność trzymania gdzieś sprzętu ogrodowego (kosiarki, węży i innych), rowerów, mebli tarasowych etc. Najlepiej móc wybudować większy garaż, w którym oprócz auta znajdzie się miejsce na wszelkie dodatkowe urządzenia.
Jednak to nie koniec potrzeb związanych z dodatkowymi pomieszczeniami. Wśród nich znajdują się na pewno: spiżarnia, pralnia, wszelkie garderoby i kotłownia. Bez nich domowi będzie czegoś brakować, w trakcie użytkowania da się odczuć niefunkcjonalność przestrzeni, w której nie będzie miejsca na istotne rzeczy, których nie dość, że nie chcemy eksponować, to naprawdę nie mamy gdzie schować.
5. Projekt domu bez balkonów
Dom jednorodzinny naprawdę nie potrzebuje balkonów! Każdy budynek stawiany nawet na małej działce dysponuje kawałkiem trawnika lub ogrodu, poza tym uzupełnieniem salonu jest taras, stanowiący przedłużenie strefy dziennej, szczególnie latem. Taras i ogród to dwa główne miejsce, gdzie spędza się czas na zewnątrz domu. Balkony są zwykle nieużywane. Stanowią co prawda estetyczny element elewacji i architektury budynku, jednak są kosztowne i trudne w realizacji ze względu potencjalnych mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Nowoczesne domy energooszczędne nie mają balkonów.
Dokument ten stanowi dla każdego inwestora podstawowe ograniczenia względem pozostających w jego zasięgu projektów domów. Zawiera on informacje odnoszące się m.in. do maksymalnej wysokości, szerokości i ilości pięter planowanego do wybudowania obiektu.