Rośliny doniczkowe, a przede wszystkim kwiaty domowe, wiosną wymagają przesadzania. Zmiana gleby lub stanowiska pomoże im odzyskać siły po okresie zimowym i rozwinąć świeże, zdrowe liście oraz kwiaty.
Dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby przesadzanie roślin przebiegało skutecznie oraz bezpiecznie.
Po co w ogóle przesadzać kwiaty i rośliny doniczkowe? Otóż w odróżnieniu od roślin ogrodowych posadzonych w glebie, która „żyje” (zachodzą w niej naturalne procesy rozkładu, wzbogacające ją o próchnicę), ziemia doniczkowa ulega znacznie szybszemu wyjałowieniu. Dlatego właśnie zaleca się przesadzanie roślin co 2-3 lata wczesną wiosną (część gatunków można przesadzić już w lutym).
Kiedy roślina wymaga przesadzania? Jak przesadzać roślinę, aby nie uszkodzić pędów i korzeni? Na co musisz zwrócić uwagę w trakcie przesadzania oraz tuż po nim? ZIEMOVIT zna odpowiedzi na te pytania.
Rośliny doniczkowe – kiedy trzeba je przesadzać?
Niektórzy ogrodnicy z różnych przyczyn nie chcą przesadzać roślin w cyklu dwuletnim. Niekiedy mają rację – niewielkie rośliny doniczkowe znacznie wolniej pobierają substancje odżywcze z ziemi. Jeśli Ty też nie chcesz zmieniać ziemi co dwa/trzy sezony, to zwróć uwagę na następujące zjawiska. Jednoznacznie wskazują one, że roślina wymaga przesadzenia:
- pomimo podlewania i nawożenia roślina się nie rozwija;
- ziemia w doniczce jest pokryta biało-żółtawym nalotem;
- bryła korzeniowa rośliny wyrasta z doniczki;
- z otworów na dnie doniczki widać wystające korzenie.
Warto jednak pamiętać o tym, że np. obficie kwitnące, młode kwiaty domowe bardzo szybko wyjaławiają ziemię doniczkową, w efekcie czego powinno się je przesadzać co roku.
Przesadzanie roślin – jaka ziemia będzie najlepsza?
Różne rośliny doniczkowe wymagają rozmaitych rodzajów podłoży do wzrostu. Jeśli nie jesteś pewien, w jakiej ziemi będzie się najlepiej czuła dana roślina, ziemia uniwersalna ZIEMOVIT pomoże Ci rozwiązać ten kłopot. Jest wzbogacona o wieloskładnikowy nawóz, który dostarczy optymalnej mieszanki mikro- i makroelementów każdej roślinie.
W wielu przypadkach będzie jednak konieczne wymieszanie ziemi o uniwersalnym zastosowaniu z podłożem przeznaczonym dla bardzo konkretnych roślin. Oto kilka przykładów:
- azalia doniczkowa potrzebuje do wzrostu podłoża o zwiększonej kwasowości (4-5,5);
- storczyk rośnie dobrze w doniczce wypełnionej lekką ziemią i drenażem o dużej przepuszczalności;
- kaktusy doniczkowe wymagają albo specjalnego podłoża dostępnego w sklepach ogrodniczych, albo mieszanki lekko kwaśnej ziemi, piasku oraz żwiru.
Przesadzanie kwiatów i ogólnie roślin doniczkowych nie powinno odbywać się z użyciem ziemi wykopanej z ogrodu. Może ona zawierać patogeny (wirusy i grzyby), a te w krótkim czasie zaatakują roślinę osłabioną po przesadzeniu.
Jak przesadzać kwiaty? Podstawowe porady
Po pierwsze warto pamiętać o tym, aby przed wyjęciem rośliny razem z bryłą korzeniową obficie ją podlać – to szczególnie ważne w przypadku starszych roślin. Wilgotna ziemia po prostu łatwiej odlepi się od powierzchni doniczki.
Po drugie w przypadku roślin o bardzo rozrośniętym i poskręcanym systemie korzeniowym przed ponownym posadzeniem należy:
- rozplątać poskręcane korzenie;
- sprawdzić, czy część korzeni nie jest zgniła lub ususzona; jeśli tak – trzeba je usunąć;
- skrócić zbyt długie korzenie wyrastające przez otwory w doniczce.
Po trzecie zanim przystąpisz do przesadzania rośliny, zastanów się nad nowym pojemnikiem, w którym ją umieścisz. Dla małych roślin najlepsza będzie doniczka o średnicy większej o 2-4 cm od poprzedniej, duże kwiaty domowe zaś potrzebują pojemnika, którego średnica będzie większa o przynajmniej 5 cm od starego.
Szukasz więcej porad dotyczących przesadzania roślin? Chcesz poznać sposoby na pielęgnację konkretnych gatunków roślin? Poradnik ZIEMOVIT pomoże Ci utrzymać Twój ogród w dobrym stanie!