Jezioro, łąka, las- to jedno z wielu skojarzeń z wakacjami. Narzekamy, że urlop jest za krótki, a relaks nad wodą chcielibyśmy mieć przez dłuższy czas. Rozwiązaniem jest założenie oczka wodnego we własnym ogródku. Oczko wodne jest bardzo ciekawym elementem aranżacji ogrodu i sprawia właścicielom wiele przyjemności w upalne dni.
Kilka zasad tworzenia oczka wodnego
Na oczko wodne trzeba wyznaczyć odpowiednie miejsce. Oczko wodne nie może być w cieniu, bo rośliny muszą mieć światło. Jest to konieczne do zachowania różnorodności biologicznej. Oczko wodne nie powinno być usytuowane w pobliżu drzew gubiących liście, ponieważ jesienią będzie trzeba je często czyścić. Miejsce nie powinno być za małe. Głębokość oczka musi być zaplanowana. Niewielki zbiornik wodny najczęściej ma asymetryczny kształt. Przed wykopaniem oczka wodnego należy usunąć z terenu wszystkie niepotrzebne rzeczy. W sklepach ogrodniczych są gotowe zestawy do tworzenia oczka wodnego. Mają wyprofilowane kształty, więc jest miejsce na posadzenie na brzegu ulubionych kwiatów, jest też zgłębienie, w którym mogą zimować ryby. Możliwość hodowania ryb zależy od głębokości gotowych profili oczek wodnych. W płytkich raczej ryby zimy nie przetrwają, w głębszych szansa na hodowlany sukces jest spora. Warunkiem , aby ryby przezimowały jest głębokość oczka minimum 130 cm. Wtedy jest miejsce na strefę niezamarzającej wody. Kiedy już zamieścimy profil w wykopanym otworze, trzeba go obsypać luźnym piaskiem i zamulić wodą. Jak już się dobrze ułoży brzegi można wyłożyć kamieniami, np. połupanym w cienkie plastry łupkiem i zamaskować roślinami. Dno oczka wodnego należy uszczelnić. Wykorzystuje się do tego celu geomembrany, czyli grubą gumę, która cechuje się wytrzymałością i długą gwarancją. Kolejnym sposobem uszczelnienia jest wyłożenie dna otworu grubą folią. Jest ona tańsza od gumy przy zakupie, ale wytrzymuje jedynie 3 lata. Uszkodzić folię może nawet pies, czy ostry kamień. Pod folią dobrze jest umieścić geowłókniny budowlane, przypominające filc.
Kiedy zakładać oczko wodne?
Najlepszą porą na założenie oczka wodnego jest wiosna. Jest większy wybór roślin i łatwiej przyjmują się. Poza tym do zimy można wykonać poprawki, jeżeli oczko nie będzie spełniać oczekiwań. Jeżeli oczko będzie miało powierzchnię do 30 metrów kwadratowych, to nie trzeba mieć pozwolenia ma budowę. Trzeba organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłosić zamiar budowy oczka. Do zgłoszenia trzeba dołączyć opis inwestycji, termin wykonania i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli nie będzie negatywnej odpowiedzi przez 21 dni, to 22 dnia można przystąpić do budowy oczka wodnego. W przypadku, kiedy oczko ma mieć powierzchnię większą niż 30 metrów kwadratowych konieczne jest pozwolenie na budowę i projekt podpisany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. W przypadku większego zbiornika wodnego w ogrodzie o pozwolenie na budowę należy wystąpić do Starostwa Powiatowego, do Wydziału Architektury i Budownictwa.
Ryby w oczku wodnym
Ryby to dodatkowy walor ozdobny. Pięknie mienią się kolorami i nadają oczku niesamowitego wyglądu. Rybki wpuszcza się do wody po 4 tygodniach do napełnienia wodą. Rybki należy karmić dwa razy dziennie i nie przesadzać z ilością pokarmu. Jeżeli pokarm nie znika z lustra wody, to może zanieczyścić oczko. Najczęściej wybieranymi gatunkami rybek są; karaś ozdobny, złoty lin, złota orfa, jesiotr i tołpyga. Najpopularniejszą rybką jest karaś ozdobny, ma różnokolorowe ciałko, więc łatwo go dostrzec w wodzie. Poza tym jest tani i niewymagający, łatwy w hodowli. Zloty lin osiąga wielkość w oczku wodnym do 30 cm i mimo szarej barwy i wtapiania się w otoczenie jest widoczny. Jest prosty w utrzymaniu- to stworzenie wszystkożerne i nie gardzi pokarmem suchym przeznaczonym dla ryb. Prawdziwą królową oczka wodnego jest złota orfa, która ma pomarańczową barwę, dorasta do 50 centymetrów i pływa blisko powierzchni wody, więc łatwo ją obserwować.