Cegła w mieszkaniu jest popularnym elementem dekoracyjnym, a jej popularność jako modnego wykończenia ścian ciągle rośnie. Cegły na ścianę pasują niemal do każdego rodzaju pomieszczenia. Niezależnie czy jest to salon czy nawet łazienka. Cegła będzie oryginalnym, ale sprawdzonym rozwiązaniem.
Wykończenie ściany mieszkania cegłą lub płytkami cegłopodobnymi stało się bardzo popularnym elementem aranżacyjnym. Cegła jest uniwersalna i może pasować do każdego wystroju wnętrza, bez względu na to, czy zostanie zastosowana w kuchni, salonie, łazience, a nawet sypialni. Ważny jest jednak rodzaj takiej dekoracji, dlatego warto zapoznać się z wnętrzarskimi trendami i zastosowaniem tego typu aranżacji w mieszkaniach.
Co ciekawe, w przypadku starego budownictwa, cegła na ścianę jest niemal wpisana w charakterystykę pomieszczeń i z reguły wystarczy tylko usunąć tynk, oczyścić cegły na ścianie i odpowiednio je zaimpregnować, by osiągnąć pożądaną fakturę i strukturę. Nowe budownictwo stwarza natomiast nieco inne możliwości i tu do wyboru jest znacznie więcej rozwiązań. Zastosowana może być zarówno cegła klinkierowa, ceramiczna, albo bardziej standardowa cegła cementowa, jednak ze względu na spore obciążenie ścian i stropów, tego typu dekorację, lepiej stosować je na mniejszych powierzchniach.
Może się oczywiście okazać, że z pewnych względów zastosowanie cegieł na ścianach nie będzie możliwe, wobec tego dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku skorzystanie z klinkierowych płytek, które są cieńsze i lżejsze, co sprawi, że nie obciążą zbytnio ścian, a na dodatek nie pomniejszają optycznie wnętrza. Metoda ta jest tańsza, w dodatku płytki mają taki sam kolor i wygląd jak typowe cegły i w idealny sposób je imitują. Przy ich pomocy wykończyć można wiele powierzchni we wnętrzu mieszkania np. ściany, sufity, a nawet kolumny czy regały.
Cegła dekoracyjna, to nie tylko dobry materiał na aranżację ściany w pokoju czy obudowanie kominka w salonie. To także element dekoracyjny, poprawiający wygląd kuchni czy łazienki i idealnie sprawdzi się jako obudowa barku łączącego aneks kuchenny z salonem czy na ściany nad blatami kuchennymi i zlewozmywakiem. W łazience ceglaną fakturę wykorzystać można także do dekoracji ściany z lustrem czy np. do obudowania wanny.
Decydując się na cegłę dekoracyjną w postaci płytek klinkierowych należy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, by była trwała i nie uległa zniszczeniu podczas montażu i użytkowania. Warto zatem rozejrzeć się za produktami cenionych na rynku producentów np. firmy Feldhaus. Wchodząc na stronę feldhaus.pl można wybrać interesujący produkt i zakupić go u jednego z dystrybutorów we wszystkich większych miastach Polski.
Mój wujek pracuje w branży budowniczej i kiedyś opowiadał, że klejenie takich płytek, które z wyglądu przypominają cegły jest strasznie nudną robotą. 🙂 Ale pomysł by w przypadku starego budownictwa usunąć tynk i odsłonić cegłę mi się bardzo podoba. Było by to bardzo naturalne rozwiązanie, ciekawe jak bardzo zmienia się wówczas przenikanie dźwięku przez taką ścianę?