0
Opublikowany 24 października 2012 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Prywatny plac zabaw dla dzieci w ogrodzie


Ogród jest nie tylko miejscem do wypoczynku, w którym napotkać możemy liczne rabaty, krzewy czy nasadzenia. Jest to także główna część każdej z posesji gdzie bawią się nasze pociechy. Aby były w nim bezpieczne oraz miło spędzały w nim swój czas zabaw jednocześnie nie depcząc pieczołowicie pielęgnowanych przez nas rabatek warto zastanowić się nad wyodrębnieniem dla nich specjalnej części rekreacyjnej.

Po pierwsze musimy zastanowić się co umieścimy w naszym placu zabaw oraz jaką część ogrodu zdecydujemy się na niego przeznaczyć. Uzależnić musimy to wszystko od wieku naszych pociech oraz ich płci – małe dzieci wolały będą zdecydowaną większość różnego rodzaju huśtawek, karuzel no i koniecznie wymagana jest w tym wypadku piaskownica – starsze pociechy natomiast chcą mieć miejsce do gry w piłkę (najlepiej by było go jak najwięcej – domena chłopców) lub też pragną by umieścić w ogrodzie boisko do siatkówki plażowej (domena dziewcząt). Wszystko to jednak uwarunkowane jest odpowiednią ilością miejsca w ogrodzie. Tworząc huśtawki i innego typu atrakcje dla maluchów dobrze jest wykorzystać przy ich budowie taką konstrukcję, którą z biegiem lat łatwo będzie zdemontować – przecież wiadomym jest, że dzieci nie będą wiecznie małe i kiedyś wyrosną z takowych atrakcji. W większych marketach ze sprzętem ogrodowym możemy również kupić wszelakiej maści huśtawki, zjeżdżalnie czy formy na piaskownice – to co wybierzemy dla maluchów zależy wyłącznie od nas samych – tego typu konstrukcje najcześciej są do samodzielnego montażu do którego również możemy zaangażować nasze maluchy sprawiając im przy tym wiele frajdy. Niektórzy rodzice decydują się nawet na stworzenie specjalnego miejsca kąpielowego dla swoich pociech – dla maluchów brodzik – dla większych i dla nich samych – basen ogrodowy. Wszystko wedle ilości miejsca i naszym (a także w dużej mierze naszych dzieci) wyobrażeniom o własnym placu zabaw.

drewniany domek ze zjeżdżalnią konstrukcje dla dzieci do ogrodu,pomost domek metalowa karuzela do ogrodu równoważnia do zabawy plac zabaw ogród

Typów atrakcji ogrodowych jest naprawdę wiele: należą do nich m.in. huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, trampoliny, piaskownice, czy boiska do gier zespołowych. Musimy jednak pamiętać, że samo stworzenie placu zabaw to nie wszystko – musimy również zadbać by nasze dzieci bawiąc się tam miały zapewnione bezpieczeństwo. Dlatego też nie sadzmy w pobliżu miejsca zabaw dzieci krzewów z trującymi owocami (typu konwalia, wilcze łyko) gdyż dziecko reaguje zwykle wzrokowo, a więc co mu wpadnie w oko ląduje natychmiast w dłoniach (ponadto u małych dzieci stwarza to poważne niebezpieczeństwo połknięcia kończące się zatruciem lub śmiercią!). Oczko wodne powinno znajdować się najlepiej z drugiej strony ogrodu oddzielonej od sfery zabaw dziecka – w ogrodzie nie ma ratownika tak więc dzieci narażone są nawet na możliwość utonięcia! Dodatkowo wszelkie murki nie powinny być zbyt wysokie – dzieci, szczególnie małe uwielbiają się wspinać – w takim wypadku warto zamontować specjalną ściankę wspinaczkową bądz domek na drzewie z drabinką jeśli mamy ku temu sprzyjające warunki. Od tego jak stworzymy nasz plac zabaw zależeć będzie szczęśliwe dzieciństwo naszych dzieci, a więc jest to nasz możliwie najlepsza inwestycja – radość i bezpieczeństwo dziecka staje się dla nas głównym priorytetem.

bezpieczny plac zabaw zrobiony samodzielnie

Zródła: GrafikaGoogle.

Playlista “Prywatny plac zabaw


Jaroslaw Wejda