Wykrywanie nieszczelności w instalacjach wodnych, kanalizacyjnych i innego rodzaju systemach jest dzisiaj znacznie łatwiejsze, ponieważ do dyspozycji mamy szereg zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Wśród nich znajduje się również termografia, która bazuje na obrazowaniu w paśmie podczerwieni.
Termografia umożliwia rejestrowanie promieniowania cieplnego, które emitowane jest przez różne obiekty. Działa w zakresie temperatur najczęściej spotykanych w codziennych warunkach i dokładnie pokazuje podział i rozkład temperatur w obiekcie. Do pomiarów termograficznych nie potrzeba zewnętrznego źródła światła.
Badania termowizyjne, wykorzystujące założenia termografii, prowadzone są obecnie w wielu różnych dziedzinach, między innymi w nauce, przemyśle, budownictwie. Pozwalają na określenie szczelności izolacji budynków przy wystawianiu certyfikatów energetycznych budynków, wyszukiwaniu anomalii temperaturowych oraz sprawdzeniu poprawności procesów technologicznych.
Badania te wykorzystywane są także w określaniu nieszczelności – najlepiej sprawdzają się w przypadku badania instalacji grzewczych różnego rodzaju, instalacji ogrzewania podłogowego, a także instalacji wykorzystujących ciepłą wodę. W tej metodzie sprawdzanie szczelności instalacji wodnej lub grzewczej polega na wykorzystaniu specjalnych kamer termowizyjnych, które pozwalają nie tylko na wykonywanie zdjęć, ale również na rejestrowanie filmów. Ze względu na wysoką czułość detektorów temperatury zaawansowane urządzenia termowizyjne są w stanie wykryć różnice w temperaturze dochodzące do 0,045 stopnia Celsjusza. To powoduje, że pomagają w wykryciu nawet najmniejszych nieszczelności i innych nieprawidłowości cieplnych. W miejscach trudnodostępnych wykorzystuje się z kolei inspekcję endoskopową, która pozwala na uniknięcie kosztownych odkrywek.
Jeżeli chcesz skorzystać z usług termowizyjnych w celu wykrycia nieszczelności w instalacjach, adresy firm dysponujących odpowiednim sprzętem przeznaczonym do tego rodzaju prac można znaleźć przez Internet.