Płyty gipsowo-kartonowe mają powszechne zastosowanie w systemach suchej zabudowy.
Na rynku dostępne są standardowe płyty gipsowo-kartonowe oraz specjalne, charakteryzujące się dodatkowymi właściwościami, które pozwalają na ich szersze zastosowanie.
Cieszą się one dużym zainteresowaniem w sytuacjach kiedy inwestorowi zależy na przykład na zabezpieczeniu pomieszczenia narażonego na działanie wilgoci czy ognia.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”600px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Płyty gipsowo-kartonowe powszechnie wykorzystywane są:
[arrowlist]
- – w systemach ścianek działowych – płyty g-k pełnią funkcję rozdzielania przestrzeni na mniejsze pomieszczenia, stanowią barierę ogniochronną, izolują termicznie oraz akustycznie.
- – w systemach okładzin ściennych – płyty można stosować do obudowy od wewnątrz nośnych i działowych ścian wewnętrznych i zewnętrznych (w tym wypadku należy zastosować specjalne płyty, które są dopuszczone do stosowania na zewnątrz). Mają one szczególne zastosowanie, gdy remont ma być przeprowadzony szybko i w czysty sposób. Powierzchnia suchego tynku jest gładka i tworzy doskonałe podłoże do dalszych prac wykończeniowych.
- – w systemach sufitów podwieszanych – płyty gipsowo-kartonowe nie tylko pozwalają ukryć instalacje, ale również wizualnie poprawić jakość sufitu i całego pomieszczenia. Dzięki nim sufit może przybierać rozmaite formy i kształty i tym samym stać się elementem dekoracyjnym domu. Rozwiązanie, które możemy coraz częściej podziwiać w centrach handlowych i budynkach użyteczności publicznej.
- – w systemach zabudowy poddaszy – płyty g-k pozwalają ukryć konstrukcję więźby dachowej oraz zamocowanie warstwy materiału izolacyjnego.
- – w systemach obudowy konstrukcji nośnej budynku – system ten stosuje się do zakrycia konstrukcji nośnej budynku, pełni rolę ogniochronną i dekoracyjną.
- – w systemach obudowy pionów instalacyjnych – stosuje się do ukrycia tych pionów, występujących w każdym budynku.
[/arrowlist]
Płyty gipsowo-kartonowe dostępne są nie tylko w wielu rodzajach, ale również grubościach. Choć najczęściej stosowane są płyty o grubości 12,5 mm, to warto pamiętać, że obok nich produkowane są również o grubości 6 mm, 9,5 mm, 15 mm, 18 mm, 20 mm i 25 mm. I właśnie grubość jest kolejnym wskaźnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze produktu, a wybór uzależniony jest od parametrów elementu budowlanego, jakie chcemy osiągnąć.
Ciekawe zebranie – opisy płyt w jednym miejscu.
Płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-kartonowe to materiały, które mają szerokie zastosowanie.