Wiele budynków nie posiada optymalnego ocieplenia – dotyczy to także domów jednorodzinnych, które w zimie mogą wtedy generować bardzo wysokie koszty związane z ogrzewanie. W związku z tym pojawia się również pytanie, czy każdy dom można ocieplić?
Eksperci w dziedzinie budownictwa wskazują, że praktycznie każdy starszy budynek, niezależnie od tego, w jakiej technologii został on wykonany, można ocieplić. Gdy dom jest już w gorszym stanie technicznym, trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami przeznaczonymi na jego naprawę, co może podwyższyć nawet o 20 procent koszty ocieplenia.
Ocieplać można wobec tego różne ściany, zarówno jednowarstwowe, jak i dwuwarstwowe, także z pustką powietrzną. W tym ostatnim przypadku należy jednak skonsultować się ze specjalistami, ponieważ zastosowanie nieodpowiednich materiałów może doprowadzić do problemów z wentylacją budynku, co powoduje, że izolacja zewnętrzna nie będzie tak efektywna. Układ i grubość warstw wybranego materiału dociepleniowego, na przykład styropianu czy wełny, powinien być dobrany tak, aby ściany nie zostały trwale zawilgocone.
Warto też wskazać, że możliwe jest ocieplenie budynków, które zostały już wcześniej docieplone, na przykład proces termomodernizacji przeprowadzono w latach dziewięćdziesiątych, a grubość izolacji nie jest wystarczająca dla ochrony budynków przed nadmierną utratą ciepła. Wówczas wykonuje się nowe docieplenie na tym, które już istnieje, ale tylko pod warunkiem, gdy pozwala na to jego stan techniczny. Wówczas nie ma konieczności usuwania starszej izolacji.
W związku z tym wtedy, gdy docieplenie nie jest wystarczające, nie warto czekać, ale najlepiej jak najszybciej przeprowadzić prace izolacyjne z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów. Eksperci wskazują, żeby wybrać wyższej klasy materiały, które będą w stanie uzyskać najlepszy efekt docieplenia, który wystarczy również na następne lata. Obecnie zaleca się, aby maksymalny współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U [W/(m2K)] wynosił 0,25.